Kerim Vakfı Facebook Sayfası Kerim Vakfı Twitter Sayfası Kerim Vakfı Twitter Sayfası Kerim Vakfı Twitter Sayfası

İBRAHİM KALIN

Büyükelçi Doç. Dr. İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü

1971 yılında İstanbul’da doğan İbrahim Kalın, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını, 1993-95 yılları arasında Türkiye’nin de kurucuları arasında bulunduğu Malezya Uluslararası İslam Üniversitesine bağlı ISTAC’ta, İslam felsefesi alanında yaptı. Doktorasını, George Washington Üniversitesinde Beşeri Bilimler ve Mukayeseli Felsefe alanında yapan Kalın, Molla Sadra’nın varlık görüşü ve bilgi felsefesi üzerine yazdığı teziyle 2002 yılında doktor ünvanını aldı. College of the Holy Cross, Georgetown, Bilkent ve TOBB üniversitelerinde İslam düşüncesi, İslam-Batı ilişkileri ve Türkiye üzerine dersler verdi. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezinde akademik araştırmalar yaptı.

İbrahim Kalın’ın İslam felsefesi, İslam-Batı ilişkileri ve Türk dış politikası üzerine yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır.  İslam ve Batı (İstanbul: İSAM Yayınları, ilk baskı 2007; İkinci baskı 2013), adlı kitabı, 2007 Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülünü kazandı ve Yunanca ve Arnavutçaya tercüme edildi. Molla Sadra’da varlık ve bilgi sorununu ele alan Knowledge in Later Islamic Philosophy: Mulla Sadra on Existence, Intellect and Intuition (New York: Oxford University Press, 2010) adlı çalışmasının Türkçe tercümesi Klasik Yayınları tarafından Varlık ve İdrak: Molla Sadra’nın Bilgi Tasavvuru başlığıyla yayımlandı. John Esposito ile beraber edite ettiği Islamophobia: The Challenge of Pluralism in the 21st Century (New York: Oxford University Press, 2011), Batıda son yıllarda tekrar yükselişe geçen İslam karşıtlığını ve çoğulculuk sorununu ele almaktadır. Kitabın Türkçesi İnsan Yayınları tarafından 2015 yılında İslamofobi 21. Yüzyılda Çoğulculuk Sorunu başlığıyla yayımlandı.

Kalın, 2000’li Yıllarda Türkiye’de Dış Politika (İstanbul: Meydan Yayınları, 2012) adlı kitabın editörlüğünü yaptı. War and Peace in Islam: The Uses and Abuses of Jihad (Cambridge: The Islamic Texts Society, 2013) adlı çalışmayı, M. Ghazi bin Muhammad ve M. Hashim Kamali ile birlikte edite etti. Kalın ayrıca, Oxford Encyclopedia of Philosophy, Science and Technology in Islam adlı iki ciltlik ansiklopedinin de baş-editörlüğünü yaptı.

DİA İslam Ansiklopedisi,  MacMillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion, Biographical Encyclopedia of Islamic Philosophy, Holy People of the World: A Cross-Cultural Encyclopedia, Oxford Encyclopedia of the Islamic World ve Oxford Islamic Studies Online gibi ansiklopedik eserlere katkılarda bulundu.

İbrahim Kalın, 2005-2009 yılları arasında SETA Vakfı’nın kurucu başkanlığını yaptı. Bu dönemde politika yapımına yönelik araştırma, raporlama ve yayın faaliyetlerine yoğunlaştı. 2009- 2012 yılları arasında Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü görevini yürüten Kalın, 2 Ağustos 2012 tarihinde Başbakanlık dış politika konularından sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. Eylül 2014 tarihinden bu yana Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Kalın’a, bu görevinin yanı sıra, Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü görevi de tevdi edilmiştir.

Ulusal basının yanı sıra Guardian, Financial Times, Washington Post, New York Times, al-Sharq al-Awsat, al-Jazeera Network ve al-Arabiyya gibi uluslararası pek çok gazete, televizyon ve haber ajansında yazı, yorum ve mülakatları yayımlanan Kalın, haftalık olarak Daily Sabah gazetesinde yazmaktadır. Kalın, müzikle yakından ilgilenmekte ve Türk Halk Müziği icra etmektedir.

Kalın, evli ve üç kız babasıdır.

Bu site webXT Araçları tarafından tasarlanmıştır.
Copyright 2015 Kerim Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı